🧑‍🏫 Chromebook dla nauczyciela

Chromebook w programie "Laptop dla nauczyciela"

W październiku 2023 r. ruszył program oferujący niektórym nauczycielom bon o wartości 2500 zł z przenaczeniem na zakup laptopa. Zbierając wszystkie fakty w jednym miejscu:

Moje spostrzeżenia

Bon ma długi termin realizacji, więc nie trzeba pochopnie dokonywać zakupu. Z drugiej strony, jeśli masz na oku fajny sprzęt, to warto się pospieszyć, bo realna wartość bonu będzie spadać.

Warto zainwestować w szybki komputer z dobrym procesorem i dużą ilością pamięci RAM. Niech służy przez wiele lat.

O ile dolna granica cenowa laptopów wynosi 2500 zł (ceny takich samych laptopów w różnych sklepach są takie same), o tyle droższy niż 2500 zł sprzęt w niektórych sklepach można kupić taniej. Porównuj, szukaj, sprawdzaj.

Program "Laptop dla nauczyciela" daje też możliwość zakupu Chromebooka. Mnie do tych urządzeń przekonywać nie trzeba, bo uważam, że idealnie nadają się do pracy w szkole. Ja celuję w 14 calowy model z dotykowym ekranem, bo jako nauczyciel matematyki w 100% wykorzystam wszystkie jego funkcje.

Polecam szczególnie oferty Chromebooków u oficjalnych Partnerów Google:

Czy Chromebook może się przydać nauczycielowi w pracy?

Ja używam Chromebooka w pracy w szkole od wielu lat. Doceniam jego mobilność i szybkość działania. Jako nauczyciel matematyki prowadzę zajęcia z aktywnym wykorzystaniem technologii, więc mogę potwierdzić, że Chromebook jest dla mnie idealnym urządzeniem.


Porównując więc Chromebooka z innymi urządzeniami elektronicznymi, z których mógłbym korzystać w pracy:


Biorąc pod uwagę powyższe, zdecydowałem się już dawno na całkowite przejście na rozwiązania chmurowe obsługiwane przez Chromebooka. W chmurze mam wszystkie potrzebne materiały dydaktyczne, a aplikacje potrzebne mi w nauczaniu matematyki dostępne są z poziomu przeglądarki internetowej.


Wielu nauczycieli nie doceni jednak Chromebooka przede wszystkim ze względu na brak możliwości (lub trudności w) instalacji programów oferowanych przez wydawnictwa (np. multibooki). Na pewno dla nauczycieli prowadzących choćby zajęcia z grafiki komputerowej lepszym rozwiązaniem będzie laptop z tradycyjnym systemem operacyjnym, gdyż producenci zaawansowanych programów rzadko oferują swoje aplikacje przez przeglądarkę.


Wybierając więc Chromebooka dla siebie trzeba wziąć pod uwagę jego zastosowanie przez przynajmniej 5 lat. Taki czas w zupełności wystarczy na naturalne zużycie się sprzętu. Na pewno należy rozważyć szybkość działania, mobilność i perspektywę rozwoju internetu - coraz więcej programów dostępnych jest w chmurze.