PEGI

Pan European Game Information 

Co to jest PEGI?

PEGI (Pan European Game Information) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier wideo. System ten działa już 20 lat i obowiązuje w blisko 40 krajach europejskich (w tym w Polsce).


Na okładkach gier lub na stronach sklepów internetowych zamieszczane są określone grafiki informujące o minimalnym wieku użytkownika oraz zawartości samej gry.

Oznaczenia dotyczące wieku

Poniższe informacje pochodzą ze strony pegi.info

Oznaczenia minimalnego wieku:

Treść gier z oceną PEGI 3 jest uważana za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Gra nie powinna zawierać żadnych dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dzieci. Dopuszczalna jest bardzo łagodna forma przemocy (w komicznym kontekście lub w scenerii dziecięcej). Brak wulgaryzmów.

Treść gry zawieraja sceny lub dźwięki, które mogą przestraszyć młodsze dzieci. W grze z oceną PEGI 7 dopuszczalne są bardzo łagodne formy przemocy (domniemana, nieprecyzyjna lub nierealistyczna).

Do tej kategorii wiekowej należą gry wideo przedstawiające przemoc o nieco bardziej drastycznym charakterze wobec postaci fantastycznych lub nierealistyczną przemoc wobec postaci podobnych do ludzi. Obecne mogą być seksualne insynuacje lub pozy. Występować może wulgarny język w łagodnej postaci.

Ta ocena jest stosowana, gdy przedstawienie w grze przemocy (lub czynności seksualnej) wygląda tak samo, jak można się spodziewać w prawdziwym życiu. Używanie wulgaryzmów w grach z oceną PEGI 16 może być bardziej ekstremalne, podobnie jak używanie tytoniu, alkoholu lub nielegalnych narkotyków.

Klasyfikacja dla dorosłych jest stosowana, gdy poziom przemocy osiąga etap, w którym staje się przedstawieniem brutalnej przemocy, pozornie bezmotywowego zabijania lub przemocy wobec bezbronnych postaci. Do tej kategorii wiekowej powinno należeć również gloryfikowanie używania nielegalnych narkotyków i symulacji hazardu oraz jawna aktywność seksualna. 

Oznaczenia zawartości gier

Poniższe informacje pochodzą ze strony pegi.info

PRZEMOC

Gra zawiera sceny przemocy. W grach z oceną PEGI 7 może to być jedynie przemoc nierealistyczna lub nieopisana szczegółowo. Gry z oceną PEGI 12 mogą zawierać przemoc w środowisku fantasy lub nierealistyczną przemoc wobec postaci podobnych do ludzi, podczas gdy gry z oceną PEGI 16 lub 18 mają coraz bardziej realistyczną przemoc.​

WULGARYZMY

Gra zawiera wulgarny język. Ten opis można znaleźć w grach z klasyfikacją PEGI 12 (łagodne przekleństwa) oraz PEGI 16 lub PEGI 18 (np. przekleństwa o charakterze seksualnym lub bluźnierstwo).

STRACH

Ten opis może pojawić się jako „Strach” w grach z PEGI 7, jeśli zawiera obrazy lub dźwięki, które mogą przestraszyć lub przestraszyć małe dzieci, lub jako „Przerażenie” w grach o wyższej ocenie, które zawierają umiarkowane (PEGI 12) lub intensywne i ciągłe (PEGI 16) sekwencje horroru lub niepokojące obrazy (niekoniecznie zawierające przemoc).

HAZARD

Gra zawiera elementy, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą. Te symulacje hazardu odnoszą się do gier losowych, które są zwykle przeprowadzane w kasynach lub salonach gier hazardowych. Niektóre starsze tytuły można znaleźć z PEGI 12 lub PEGI 16, ale PEGI zmienił kryteria tej klasyfikacji w 2020 roku, co sprawiło, że nowe gry z tego rodzaju zawartością zawsze mają PEGI 18.

SEKS

Ten znak może towarzyszyć ocenie PEGI 12, jeśli gra zawiera seksualne pozy lub insynuacje, ocenie PEGI 16, jeśli występuje erotyczna nagość lub stosunek płciowy bez widocznych genitaliów, lub ocenie PEGI 18, jeśli w grze występuje wyraźna aktywność seksualna. Przedstawienia nagości w kontekście innym niż seksualny nie wymagają określonej klasyfikacji wiekowej, a ten znak nie byłby konieczny.

NARKOTYKI

Gra odnosi się lub przedstawia używanie nielegalnych narkotyków, alkoholu lub tytoniu. Gry z tym znakiem to zawsze PEGI 16 lub PEGI 18.

DYSKRYMINACJA

Gra zawiera obrazy etnicznych, religijnych, nacjonalistycznych lub innych stereotypów, które mogą zachęcać do nienawiści. Ta treść jest zawsze ograniczona do oceny PEGI 18 (... i może naruszać krajowe przepisy karne).

ZAKUPY

Gra oferuje graczom możliwość zakupu towarów lub usług cyfrowych za prawdziwą walutę. Takie zakupy obejmują dodatkową zawartość (poziomy premii, stroje, przedmioty-niespodzianki, muzykę), ale także ulepszenia (np. w celu wyłączenia reklam), subskrypcje aktualizacji, wirtualne monety i inne formy waluty w grze.

Temu znakowi towarzyszy czasem dodatkowe powiadomienie, jeśli zakupy w grze obejmują losowe przedmioty (takie jak skrzynki z łupami lub pakiety kart). Płatne losowe przedmioty obejmują wszystkie oferty w grze, w przypadku których gracze nie wiedzą dokładnie, co otrzymują przed zakupem. Można je kupić bezpośrednio za prawdziwe pieniądze i/lub wymienić na wirtualną walutę w grze. W zależności od gry przedmioty te mogą mieć charakter czysto kosmetyczny lub mieć wartość użytkową. 

Informacja jest zawsze wyświetlana pod etykietą wieku i deskryptorami treści lub w ich pobliżu: